Home
 
Contacts
Main Office (614) 830-2700
Guidance Office (614) 830-2720
Attendance (614) 830-2710
Music/Band (614) 830-2740
Theatre (614) 830-2750
Athletic Office (614) 830-2730
   
 
Administration
Cindi Goldhaber Principal
Peg Miller Asst. Principal
Zack Howard Dean of Students
Vickie Poplar Dean of Students
Dan Smith Dean of Studetns
   
 
Administration
PLSD Home Page
pickeringtonpanthers.com
Calendar
Lunch Menu
Course Offering Book
Upcoming Events

Department Directory

Principal ... Cindi Goldhaber
Assistant Principal ... Margaret Miller
Dean of Students ... Zack Howard
Dean of Students ... Victoria Poplar
Dean of Students ... Daniel Smith
Athletic Director ... Mark Aprile
Assistant Athletic Director...


PHSN Faculty
Working Hard Books Computers Outdoor Lecture
 
 
Intervention Specialist Renee Mortimer
   
In-School Suspension Supervisor  
   
Business Education Dave Butcher
Business Education Michael Orlando
Business Education Derek Mizer
   
English Samuel Bosse
English Timothy Starkey
English Sandy Juniper
English  
English Renee Jackson
English Robin Love
English  
English Kitty McGrievy
English Donna Sparks
English Dave Thompson
English David Watros
English  
English Bob Weida
   
German Thomas Ore
Spanish Julie Perkins
Spanish/French Patricia Lee
Spanish  
Spanish Lynda Schaffer
Spanish Coty Krivda
Latin Mary Ann Hungerford
American Sign Language Sarah Whitcraft
English as a Second Language Mary Ann Miller
Spanish (part time) Emily Puckett
   
   
Math Patricia Cameron
Math Cindy Hopf
Math  
Math Melissa Henrich
Math Matt Huland
Math (part time) Kim Lauzau
Math Sue McBroom
Math Erin Thomas
Math Mary Rawlins
Math Vicalyn Tyson
Math Kevin Good
Math Elyse Ellis
   
Multimedia Doug Rider
   
Work & Family Life Terry Bauer
Work & Family Life Nadine Hash
Work & Family Life Brandi Jividen
Work & Family Life Kristeen Keitch
Work & Family Life Megan kelly
Work & Family Life Alison Campbell
   
Science Ned Basinger
Science Mary Conway
Science Mike Dupakoski
Science Doug Forrest
Science Julie Meek
Science Carla Fultz
Science Heidi Garcia
Science James Langenderfer
Science Sheri McClarren
Science Katie LaFay
Science Pam Morrison
Science Laura Stevenson
Science James Leyda
Science Marci Truex
Science Rhiannon Lindquist
Science Brian Seymour
   
Social Studies Martha Holcomb
Social Studies Brad Harris
Social Studies Steve Klamo
Social Studies Pete Liptrap
Social Studies Casey Milligan
Social Studies Andrew Salzer
Social Studies Joni Starkey
Social Studies Brian Thacker
Social Studies-Economics Dennis Wippel
Social Studies Craig Yurko
Social Studies Tim Bahen
Industrial Technology Kerri Prato
Industrial Technology David Lindquist
Industrial Technology Scott Moore
   
   
Art Bert Chappelear
Art Donna Sparks
Art Melisa Wentz
   
Developmentally Handicapped Meg Winkler
Learning Disabilities Marilyn Gerken
Learning Disabilities Jane McAuliffe
L.D. Teacher Melissa Bailey
L.D. Teacher Nona Lindquist /Rita Hurdzan
L.D. Teacher Jennifer Winters
L.D. Teacher Lindsay Houser
L.D. Teacher Sheri McClurg
C.D. Teacher Kim Tinkler
Special Ed Katie Schmidt
Special Ed Rebekah Dawson
Special Ed Anessa Johnson
   
Physical Education/Health James Campbell
Physical Education Scott Carver
Physical Education (also Asst. A. D.) Betsy Hoffman
Physical Education/Health Alicia Newbury
Physical Education (part time) Dan Salinas
Adaptive PE Karen Runyan
Adaptive PE Steve Bravard
   
Instrumental Music Chris Carmean
Instrumental Music Marc Parulekar
Vocal Music Lori Vance
Strings (part time) (also MS, JH) Linda Stieg
   
Theatre Margaret Lawson
Theatre/Stage Manager Scott Skiles
   
Director of Guidance Chad Gill
Guidance Alice Kemper
Guidance Chris Peirano
Guidance Debbie Clinger
Guidance Tina Anderson
   
Speech (part time) Mary Spagnuolo
Speech Kathy Matthews
   
School Nurse Marnica Dreher
Health Assistant Mary Nowak
   
Media Specialist Mary Ann Lupher
Media Aide Gayle Potts
Media Aide Carolyn Wieczorek
   
School Psychologist Beth Daniels
Work Study Coordinator Gary Barstow
Grads Coordinator Kathy Rausch
Eastland Doug Rider
   
Secretary Jackie Earhart
Secretary Marilyn Goldasich
Secretary Paula Mock
Secretary Susie Murphy
Secretary Robin Nichols
Secretary Susan Stanley
   
Special Ed. Aide Kimberly Conroy
Special Ed. Aide Kristy Volosin
Special Ed. Aide Judy Laird
Special Ed. Aide Grace Flora
Special Ed. Aide Debbie Highley
Special Ed. Aide Peggy Rogers
Special Ed. Aide Tina Zielinski
Special Ed. Aide Patricia Wagner-Norvet
Intervention Aide Ron Daron
Intervention Aide Christine Galagan
Intervention Aide Suman Rao
   
Hall Monitor Lisa DeCarlo
Duty Aide Denise Mitchell
Duty Aide Cindy Ozamiz
Duty Aide Lynn Kirkby
   
   
Custodian Dave Konkright
Custodian Gary Lucas
Custodian Charles Bailey
Custodian Joe Jackson
Custodian Bean Bresler
Custodian Bill Brown
Custodian Scott Holland
Custodian Larry Legg
Custodian Teresa McLemore
Custodian Kenneth Sessions
Custodian Jeffrey Zimmer
   
Cook Jackie Whitcraft
Cook Diane Davey
Cook Lisa Elflein
Cook Christy Gartin
Cook Cecilia Morgan
Cook Joyce Quillam
Cook Martha Heck
Cook Marsha Johnson
Cook Gail Mallory
   
Technology Coordinator Ed Delp

Building Technology Rep.

Webmaster

Sheri McClarren
Teen Screen Coordinator Jessie Boyer
   
Purple = Department Head